Paz, Eyl 24, 2017 - 11:14
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazar 24 Eylül - 11:14 Cloudy 18 °C Yarın Rain 15 °C

AB’nin Türkiye Büyükelçisi Hansjörg Haber istifa etti

Yayınlandı 14 Haziran 2016 - 16:12

Brüksel-Ankara arasındaki mülteci anlaşması konusunda Türk yetkililerle sorun yaşayan Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hansjörg Haber görevinden istifa etti.

Bir Komisyon yetkilisi Haber’in istifa ettiği iddialarını doğrularken istifanın gerekçesi konusunda “Yorum yok” ifadesini kullandı. Reuters’e konuşan bir diğer AB yetkilisi ise istifanın ‘kişisel sebeplerle olmadığını’ söyledi. Haber’in 1 Ağustos’a kadar görevine devam edeceği öğrenildi.

Haber, 13 Mayıs’ta önce gazetecilere yaptığı açıklamalarda, göçmen anlaşması ve vize muafiyeti sürecinde Türk yetkililerden özellikle de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan gelen açıklamaları eleştirmiş ve bu açıklamalarının ardından 17 Mayıs’ta Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı. Haber, AB’nin vize muafiyeti için Türkiye’nin yerine getirmesini istediği 72 kriterin 2013’ten itibaren belli olduğunu belirterek, “Bir atasözümüz var. ‘Türk gibi başlayıp Alman gibi bitirmek’, burada tersi oldu” ifadelerini kullanmıştı. Dönemin Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır da Haber’i açıklamaları nedeniyle eleştirmişti.

Almanya’nın Kahire Büyükelçiği görevini yürüten Haber, Ağustos 2015’te AB Türkiye Delegasyonu başkanlığına getirilmişti.

Avrupa