Paz, Eyl 24, 2017 - 11:13
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazar 24 Eylül - 11:13 Cloudy 18 °C Yarın Rain 15 °C

Amerika’da terör dehşeti: 50 ölü

Yayınlandı 13 Haziran 2016 - 12:33

Dün ABD’nin Florida eyaletindeki Orlando şehrinde, eşcinsellere yönelik bir gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıda 50 kişi öldü, 53’ten fazla kişi de yaralandı. Saldırı, ABD tarihinin en kanlı kitlesel katliamı olarak tarihe geçti.

Polisin müdahalesi sırasında öldürülen saldırganın kimliği Omar Mateen (Ömer Metin) olarak açıklandı. 29 yaşındaki ABD vatandaşı Mateen’in ailesi Afganistan kökenli. NBC televizyonunun haberine göre Omar Mateen saldırıdan önce acil servis 911’i arayarak IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadî’ye bağlılığını bildirdiği öğrenildi. Saldırganın, bu konuşmada 2013’teki Boston Maratonu katliamının sorumluları Tsarnaev kardeşlere de değindiği ileri sürüldü. Akşam saatlerinde IŞİD de yaptığı bir açıklamayla saldırıyı üstlendi.

Güvenlik güçleri soruşturmayı terör bağlantıları üzerinden yürütürken, saldırganın babası televizyona çıkarak oğlunun eşcinsellere yönelik nefrete sahip olduğunu (homofobi) ve bu sebeple böyle bir eylemde bulunmuş olabileceğini belirtti.

Dindar biri değildi

Saldırganın eski karısı ise Washington Post’a yaptığı açıklamada, 2009’da Omar Mateen’le evlendiklerini ve aile içi şiddet gerekçesiyle birkaç ay sonra ayrıldıklarını, 2011’de de resmi olarak boşandıklarını söyledi. Saldırganın dengesiz biri olduğunu belirten Eski eş ayrıca, evlendikleri sırada Omar Mateen’in dindar biri olmadığını da kaydetti. Bu görüşü, saldırganı tanıyan yakınları da farklı medya organlarına verdikleri demeçlerde destekledi.

The Daily Beast’e konuşan bir kaynak, Omar Mateen’in 2013 ve 2014’te FBI tarafından incelendiğini ancak herhangi bir yere varmayan soruşturmanın kapandığını aktardı. Ayrıca failin özel güvenlik görevlisi olabilmek için sertifika aldığı ve silah kullanma eğitimi gördüğü de ortaya çıktı.

Rehine operasyonu

Polisin yaptığı ilk açıklamalara göre olay, yerel saatle gece 2 sularında Pulse isimli eşcinsellere yönelik gece kulübünün dışındaki çatışmalarla başladı. Çatışmanın ardından silahlı saldırgan gece kulübüne girerek oradakileri rehin aldı. İçeriden gelen silah seslerinin ardından, Florida polisi sabaha karşı 5 civarında kulübe girmeye karar verdi. Bu müdahalede saldırgan öldürülürken, onlarca yaralı hemen hastanelere sevk edildi. Kulübün Latin dansları gecesi düzenlediği ve 300’den fazla insanın olay sırasında kulüp ve civarında olduğu belirtildi.

Islamic Society of Central Florida isimli Müslüman sivil toplum kuruluşunun başkanı İmam Muhammed Musri, olay yerine giderek polislerle ve ölenlerin yakınlarıyla görüştü. Muhammed Musri, “Korkunç bir trajedi. Yas tutuyoruz, çok üzgünüz. Kalbimiz kırık.” sözlerini kullandı.

Obama: Bu hepimize yapılmış bir saldırıdır

ABD tarihindeki en büyük silahlı kitlesel katliam olan Orlando olayının ardından Başkan Barack Obama bir konuşma yaptı. Henüz soruşturmanın erken bir aşamasında olunduğunu belirten Obama, katliamın “bir terör ve nefret eylemi” olduğunu söyleyebileceklerini kaydetti.

Obama ayrıca Amerikalıların, herhangi bir Amerikalıya yönelik saldırı karşısında ırk, etnisite, din ya da cinsel yönelim ayırt etmeden, kederde ve öfkede bir arada olduklarını, bu saldırının bütün Amerikalılara yapıldığını belirtti. Obama, “Her bir çocuğun, kim oldukları, nereden geldikleri, nasıl göründükleri ya da nasıl yaşadıklarına bakılmaksızın, kabul edilmiş, değer görmüş ve sevilmiş olduklarından emin olmaları için çalışmalıyız.” sözlerini kullandı.

Amerikan Başkanı ayrıca daha önceki silahlı saldırılardan sonra yaptığı açıklamalara atıfta bulunarak silah satışının kontrolü yönündeki görüşlerini yineledi. Başkan Obama ayrıca Florida’daki devlet görevlilerine gönderdiği bir yazıyla, 16 Haziran’a kadar bayrakların yarıya indirilmesini ve yas tutulmasını istedi.

KAYNAK: Yeni Hayat

Dünya