Paz, Eyl 24, 2017 - 11:17
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazar 24 Eylül - 11:17 Cloudy 18 °C Yarın Rain 15 °C

Nice'te 14 Temmuz dehşeti!

Yayınlandı 15 Temmuz 2016 - 16:44

Ocak 2015'ten bu yana 10 terör saldırısının yaşandığı Fransa'da Nice şehrinde 84 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan cani saldırı ülkeyi şoka soktu. İŞİD ve cihatçı grupların Batı ittifakı içindeki bir numaralı hedefi haline gelen Fransa, bu yeni terör dalgası karşısında çare bulamıyor.

Ocak 2015'ten bu yana 10 terör saldırısının yaşandığı Fransa'da Nice şehrinde 84 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan cani saldırı ülkeyi şoka soktu. İŞİD ve cihatçı grupların Batı ittifakı içindeki bir numaralı hedefi haline gelen Fransa, bu yeni terör dalgası karşısında çaresiz.

Fransız İhtilali'nin yıldönümü 14 Temmuz vesilesiyle yapılan havai fişek kutlamalarını hedef aldı. 31 yaşındaki Mohamed Lahouaiej Bouhlel, kamyonuyla Nice'in ünlü sahil yolu Promenade des Anglais caddesine hızlı şekilde dalarak 84 kişinin hayatını kaybetmesine, 18'i ağır olmak üzere 100'ün üstünde sivilin yaralanmasına yol açtı. Ağır silahlarla yüklü olan kamyonunu kalabalığa doğru süren 2 kilometre boyunca havai fişek gösterisi izlemeye gelen Fransızları ve turistleri ezdi. Daha fazla insan öldürebilmek için zigzag çizerek kamyonunu süren Bouhlel, aynı zamanda camdan otomatik silahla sivillere ateş açtı. Terörist, 2 kilometrenin sonunda güvenlik güçleri tarafından öldürüldü. Bouhlel'in yakınları, saldırganın eşinden boşanma aşamasında olduğunu ve dindar biri olmadığını vurguluyor. Bouhlel, adi suçlardan dolayı daha önce gözaltına alınmış olsa da, hiç bir radikal örgütle ilişkisi bilinmediği için istihbaratın takibinde değildi.

7 Ocak 2015 Charlie Hebdo terör saldırısı ve 13 Kasım saldırılarının ardından gerçekleşen üçüncü büyük saldırı Fransızların milli günü 14 Temmuz'da gerçekleşti. IŞİD'in somut tehditleri nedeniyle Euro 2016 turnuvasında benzersiz önlemler alan Fransız güvenlik güçleri Euro 2016'yı olaysız atlattı. Ancak, yine İŞİD'in hedefindeki 14 Temmuz kutlamalarında yapılan saldırıyı engelleyemedi.

Ocak İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en yüksek insan kaybının yaşandığı Fransa'da Cumhurbaşkanı François Hollande, “Fransa İslamcı terörizme karşı savaştadır.” ifadelerini kullandı. Ancak, Nice terör saldırısı terörün sürekli yeni yöntemler bularak Fransa'yı hedef alması karşısında askeri ve polisiye çözümler yetersiz görünüyor. Fransa Dış İstihbarat Teşkilatı (DGSI) Genel Başkanı Patrick Calvar, saldırıdan iki gün önce Fransız Milli Meclisi'nde yaptığı konuşmada, IŞİD'in Fransa'da yeni terör saldırıları için motorlu taşıtları kullanacağını söylemişti. İki gün sonra kamyonla gerçekleştirilen terörün nerede, nasıl, kim tarafından ve ne zaman vuracağını tespit etmenin mümkün olmadığını ortaya koydu.

Fransa Başbakanı Manuel Valls, “Fransa terörle yaşamak zorunda kalacak, birlik olacağız. Bunu da atlatacağız. Teröre boyun eğmeyeceğiz" diye konuştu. Fransa'da siyasi partiler arasında daha önceki saldırılarda öne çıkan "milli birlik" mesajları ise yerini güvenlik zaafı eleştirilirine bıraktı. Sağ muhalefet ilk dakikadan itibaren iktidarı güvenlik zaafı nedeniyle eleştirdi. Cumhuriyetçiler üyesi ve Nice’in bağlı olduğu PACA Bölge Konseyi Başkanı Christian Estrosi, “Bu kamyonun nasıl bu kadar rahatlıkla kalabalığa ulaştığını bilmek istiyoruz. Cumhurbaşkanı, OHAL’i kaldırdığını açıklamasından bir kaç saat sonra bu saldırı gerçekleşti.” dedi.

Kamyon, bowling topu insanları havaya uçuruyordu

Dünyanın en çok turist çeken ülkesi Fransa'nın turizm merkezlerinden Nice'te gerçekleşen saldırı vahşetiyle Fransa'da bir ilk. Görgü tanıkları yaşananları 'tam bir kabus' diyerek nitelerken, yerlerde yatan onlarca ceset gördüklerini söylediler. Yerel gazete Nice Matin'de çalışan gazeteci Damien Allemand, saldırı sırasında kalabalıkların en ön sırasında olduğunu ve havai fişek gösterisini seyrettiğini aktarıyor. Allemand, önce çığlıkların yükselmeye başladığını belirtiyor ve "Saniyeler sonra çok büyük beyaz bir kamyon hızla üzerimize gelmeye başladı. Kalabalık nerede yoğunlaşmışsa direksiyonu oraya kırarak zigzag çizdi ve daha fazla insan öldürmeyi hedefledi. Kamyon, bir bowling topu gibi insanları havaya uçurarak yol aldı. Hayatım boyunca unutamayacağım çığlıkları duydum" dedi.

Nice'i kana bulayan saldırganın komşuları: Camiye gitmiyordu, oruç tutmazdı

Nice'i dün gece kana bulayan saldırganın kimliği netleşti. Komşuları saldırganın Ramazan ayında oruç tutmadığını ve camiye gitmediğini belirtilirken, son dönemde ailesiyle de problemler yaşadığını söyledi.

31 yaşında Fransa-Tunus vatandaşı olan saldırganın daha önce poliste silahla yaralama, tehdit, hırsızlık ve eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle kaydı olduğu belirtildi. Komşuları ise Müslüman olan saldırganın dini duyarlılığının bulunmadığını söyledi.

Sabıkalı saldırganın terör örgütüyle bağı tespit edilemedi

Fransız medyasında yer alan habere göre 84 kişinin hayatını kaybettiği saldırganın kimliği netleşti. Saldırı sonrası kamyona bulunan ehliyet ile şöförün kimliğinin örtüştüğü kaydedildi. 31 yaşında ve Nice'de oturduğu belirtilen saldırganın daha önce yaralama, hırsızlık ve tehdit suçlarından poliste kaydı olduğu belirtildi. Soruşturma kaynakları, saldırganın daha önce bir terör örgütüyle bağlantısının ise tespit edilemediğini aktardı.

Namaz kılmaz, oruç tutmazdı

Polis Özel Kuvvetleri bu sabah saldırganın evinde arama gerçekleştirirken, şöförün komşuları ise 1985 doğumlu şahsın hiçbir dini duyarlılığının bulunmadığını söyledi. Saldırganın Ramazan ayında oruç tutmadığı, camiye gitmediği belirtilirken, son dönemde ailesiyle de problemler yaşadığı aktarıldı. Komşularının aktardığına göre 31 yaşında ve 3 çocuk babası saldırganın eşiyle boşanma sürecinde olduğu kaydedildi. Son dönemde depresif hareketlerde bulunan saldırganın ayrıca finansal sorunlar yaşadığına da dikkat çekildi.

1 ay önce kazadan göz altına alındı

Öte yandan 1 yıldır ağır vasıta ehliyeti bulunan saldırganın bir şirkette şöför olarak çalıştığı belirtildi. Bir ay önce de yolda uyuduğu için bir kazaya yol açtığı ve bu nedenle de bir süre göz altında tutulduğu aktarıldı. Saldırganın kanlı saldırıyı gerçekleştirdiği kamyonuise  birkaç gün önce kiraladığı belirtildi.

Fransa'daki Müslüman derneklerinden saldırı açıklaması

Fransa’daki Müslüman dernekleri Nice’de 84 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı sert şekilde kınadı.

Fransa İslam Konseyi, Paris Büyük Cami ve Fransa Camiler Birliği’nden(UMF) yapılan açıklamada Fransa’nın bir kez daha iğrenç bir saldırıyla karşı karşıya kaldığına değinildi.

CFCM’in açıklamasında,''İğrenç ve aşağılık saldırı ülkemizi özgürlük, eşitlik ve kardeşlik değerlerinin kutlandığı Ulusal Bayram’da hedef aldı.”ifadelerine yer verildi. Fransa’daki tüm Müslümanları bu barbar saldırıda hayatını kaybedenler için cuma namazında dua etmeye çağırdı.

Paris Büyük Cami Müftüsü Dalil Boubakeur ise iğrenç ve korkunç saldırıyı kınadığını aktardı. Bu yeni korkunç sınava karşı tüm vatandaşları birlikte olmaya davet etti.

Fransa Camiler Birliği Başkanı Muhammed Moussaoui ise korkak ve aşağılık saldırıyı en sert ifadelerle kınadığını kaydetti. Moussaou, terörle mücadele önceliğin gençlere yönelik eğitiminolması gerektiğine dikkat çekerek, bugün bazılarının teröre alet olduğuna değindi. Ayrıca UMF Başkanı, Müslümanları yaralıların kan ihtiyacını karşılamak üzere kan merkezlerine gitmeye davet etti.

Hollande: OHAL 3 ay daha uzatıldı

Nice saldırısının ardından acilen Elysee sarayına geçen ve kriz masası oluşturan Fransa cumhurbaşkanı François Hollande Fransa’da bir buçuk senedir devam eden Olağanüstü Hal “OHAL” durumunun 3 ay daha uzatıldığını belirtti.

Gece 3.30’da Elysee sarayında açıklama yapan Hollande 26 Temmuz 2016 günü bitmesi gereken OHAL durumunun 3 ay daha uzatıldığını ifade etti. Hollande “teröre karşı zayıf olmadığımızı ve dikkatimizi göstermeliyiz” dedi.

İçişleri bakanı Bernard Cazeneuve son rakamlara göre 80 kişinin öldüğü 18 yaralının bulunduğunu açıkladı. Saldırının ardından güvenlik seviyesi tekrar en üst seviyeye çıkarıldı ve OHAL durumu 3 ay daha uzatıldı. 10 binden fazla asker görev alacak, özellikle sınırlarda kontroller daha sıkı  yapılacak.

3 gün ulusal yas ilan edildi

Fransa’da saldırının ardından 3 gün ulusal yas ilan edildi. Cumhurbaşkanı François Hollande, Cumartesi, Pazar ve Pazartesi gününü Ulusal Yas olarak ilan edildiğini duyurdu.

Dünya