Paz, Eyl 24, 2017 - 11:15
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazar 24 Eylül - 11:15 Cloudy 18 °C Yarın Rain 15 °C

AB’den çıkılırsa acil bütçe önlemleri alınacak

Yayınlandı 15 Haziran 2016 - 17:46

 

İngiltere’nin Maliye Bakanı George Osborne, gelecek hafta ülkenin Avrupa Birliği (AB) üyeliği için yapılacak referandum sonucu, AB’den çıkılması halinde vergi artışlarının ve bazı bütçe kesintilerinin uygulanacağı konusunda uyardı.

 

İngiltere’de gelecek hafta Ada’nın AB üyeliğinde kaderini belirleyecek halkoylaması sonucu, birlikten ayrılma kararı çıktığı takdirde Maliye Bakanı George Osborne, gelir ve miras vergilerinde artışa gidileceğini, sağlık hizmetlerinde ise bütçe kesintilerinin uygulanacağını açıkladı.

İngiltere’nin güneydoğusundaki Ashford kentinde referanduma yönelik kampanya konuşması yapan Osborne, İngiltere’nin AB’den çıkma ihtimaline ilişkin “Kamu maliyesinde büyük bir kara delik oluşacak. Vergileri yükseltmek ve bütçeleri kısıtlamak zorunda kalacağız.” ifadelerini kullandı. İngiltere’nin birlikten çıkması sonucu, acil bütçe önlemleri alınacağını vurgulayan İngiliz bakan, bütçe kısıtlamaları ve artacak vergilerin 30 milyar sterlini bulacağını da sözlerine ekledi.

Acil bütçe önlemlerinin referandum sonucundan sonra iki ay içinde uygulamaya konulacağını bildiren Osborne, “Mali programlardaki geçişlerden daha kötü bir şey varsa o da ekonomik kargaşa veya ülkenin kendi bütçesini yönetecek özgüveni kaybetmesidir.” dedi.

“AYRILMAYA OY VER” KAMPINDAN OSBORNE’A KARŞI BİLDİRİ

İktidar Muhafazakâr Parti’den İngiltere’nin AB’den ayrılmasını destekleyen 57 milletvekili ise George Osborne’un söz konusu bütçe açıklamalarına karşı bildiri yayımladı. Yayımlanan bildiride, “Eğer Maliye Bakanı söylediklerinde ciddiyse biz bunların olmasına izin vermeyeceğiz. Kendisi bu önergeleri sunmaya devam ederse, kendi bakanlık pozisyonu savunulamaz hale gelecektir.” denildi.

İngiltere, gelecek hafta Perşembe günü, AB üyeliğine “Tamam mı? Devam mı?” sorusuna cevap aramak için sandık başında olacak. Son yapılan kamuoyu yoklamalarında ise Ada’da AB’den ayrılmak isteyenlerin oranı kalmak isteyenlerle başa baş devam ediyor. 

CEREN KAYNAK