Paz, Eyl 24, 2017 - 11:15
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazar 24 Eylül - 11:15 Cloudy 18 °C Yarın Rain 15 °C

İngiltere’nin kredi notu düşürüldü

Yayınlandı 28 Haziran 2016 - 16:03

İngiltere’nin AB’den çıkma kararı alması, kredi notuna da hemen yansıdı. Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Büyük Britanya’nın kredi notunu en iyi yüksek seviye olan ve sadece 5 ülkenin sahip olduğu AAA’dan AA seviyesine çekti.

BBC Türkçe servisinin haberine göre, Brexit referandumundan sonra ülkede ortaya çıkan güvensiz ortam nedeniyle kredi notunun düşürülmesi kararını aldıklarını açıklayan S&P, “ülkedeki koşulların daha az öngörülebilir, daha az istikrarlı ve ülkede daha az etkin bir siyaset bütünlüğünün olduğunu” belirtti. Kuruluş ayrıca AB’den çıkış kararının ülke ekonomisi ve devlet maliyesinde de etkilerinin olmasını beklediklerini kaydetti.

Benzer bir açıklama yapan Fitch de referandumun güvensizlik yarattığına işaret etti. İngiltere’nin kredi notunu AA+’dan AA’ya çeken Fitch, ülkedeki ekonomik büyüme beklentilerini de düşürdü. Daha önce 2017 ve 2018 yıllarında yüzde 2 büyüme öngörüsünde bulunan kuruluş, referandum sonrası büyüme beklentisini yüzde 0,9 olarak açıkladı.

Her iki kredi derecelendirme kuruluşu da ülkedeki negatif görünüme işaret ederek kredi notunun yeniden düşürülmesinin mümkün olduğu mesajını verdi. İskoçya’nın bağımsızlığı konusunda yeni bir referandum yapılabileceğine de işaret eden S&P ve Fitch, bu durumun kredi notuna ilişkin başka riskleri de beraberinde getirdiğini kaydetti.

ABD merkezli bir başka kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de geçen cuma günü İngiltere’nin kredi notuna ilişkin görünümün negatif olduğuna işaret etmiş, ancak ülkenin kredi notunu değiştirmemişti. Moody’s açıklamasında Brexit kararı nedeniyle ülkenin ekonomik gelişiminin zarar görebileceği vurgulanmıştı.