Paz, Eyl 24, 2017 - 11:17
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazar 24 Eylül - 11:17 Cloudy 18 °C Yarın Rain 15 °C

"İngiltere’nin birliğin bir parçası olarak kalmasını istiyoruz"

Yayınlandı 20 Haziran 2016 - 15:43

 

Almanya Başbakanı Merkel, İngiltere’nin AB’den ayrılması durumunda iç pazarla sağlanan imkânlar ve refahı oluşturan avantajlardan faydalanamayacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ise “Dünyanın Avrupa’ya bakışı değişir. Kendi içinde birbirine bağlılığına artık güvenilmeyen bir kıta olarak değerlendiriliriz.” uyarısında bulundu.

23 Haziran tarihinde İngiltere’nin Avrupa Birliği’nde kalıp kalmayacağının oylanacağı referandum yaklaşırken Alman hükumeti endişelerini daha net ifadelerle dile getirmeye başladı. Referandumdan AB üyeliği aleyhine bir kararın çıkması durumunda birliğin geleceği de tehlikeye girecek.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, “İngiltere’nin Avrupa Birliği’nin bir parçası kalmasını istiyoruz.” diyerek İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılmasının kendisini üçüncü ülke statüsüne düşüreceğini kaydetti. Merkel, “Bunun bir fayda getireceğini ise düşünemiyorum.” dedi.

Temmuz ayında AB dönem başkanlığını devralacak Slovakya’nın başbakanıyla Federal Başbakanlıkta yaptığı ikili görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Merkel, “Önceden de dikkat çektiğim üzere İngiltere’nin AB’den ayrılmasının ne anlama geleceğiyle ilgili şunları söylemiştim. İç pazarla ilişkili olan her şey ve gerek İngiltere için olsun gerekse diğer tüm Avrupa Birliği’ne üye ülkeler için olsun karşılıklı olarak herkesin refahıyla alakalı olanlar tabi ki o zaman İngiltere’nin hizmetine sunulmayacak.” ifadesini kullandı.

Merkel şöyle devam etti: “Ve bugün 28 üye devlet olarak birlikte sürdürdüğümüz hangi biçimde olursa olsun her türlü müzakere bunun (AB’den çıkış) olması durumunda 27’nin biriyle yaptığı bir müzakereye dönüşecek, o biri ise üçüncü ülke olacak.”

AB referandumu öncesi imalı bir dille İngiltere’deki Avrupa yanlılarına destek vermeye devam edeceklerini duyuran Angela Merkel, “Yine de kararı İngiltere halkı verecek. Ben şahsen ise İngiltere’nin her halükarda Avrupa Birliği’nde kalmasını temenni ettiğimizi birçok kez dile getirdim. Bu dileğimizi önümüzdeki günlerde de bu şekilde söylemeye devam edeceğiz.” dedi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI GABRIEL: AB’NİN ÖNEMİ AZALIR

Aynı konuda Berlin’de düzenlenen Almanya-Polonya Ekonomi Forumu’nda konuşan Sosyal Demokrat Partili (SPD) Federal Başkan Yardımcısı ve Ekonomi/Enerji Bakanı Sigmar Gabriel, “İngiltere’nin AB’den ayrılmasının birliğin öneminin zayıflamasına sebep olacağı” uyarısında bulundu. Riskli bir durumla karşı karşıya olunduğunun altını çizen Gabriel, “Dünya’nın Avrupa’ya bakışı değişir. Kendi içinde birbirine bağlılığına artık güvenilmeyen bir kıta olarak değerlendiriliriz.” dedi.

Açıklamalarının devamında Almanya ve Polonya’nın İngiltere’yi AB içinde görmek istediğini söyleyen Gabriel, Çin, Hindistan ile Latin Amerika ve Afrika ülkelerinin dünyada daha da önem kazanacağını söyleyerek AB’nin içte birlik içinde olmasının zaruri olduğunu kaydetti. Bakan Gabriel, dünyadaki güç dengelerinin değiştiğine dikkat çekerek “güçlü olmak için 28 ile veya 27 artı 1 ile değil tek sesle konuşmak gerektiğini” söyledi. Gabriel ayrıca İngiltere’nin AB’den ayrılmasının genç nesiller için de tehlikeli olacağına vurguda bulunarak “Çocuklarımız ve torunlarımız belki bizleri Avrupa’yı neden bir arada tutamadınız diye lanetleyecekler.” ifadesini kullandı.

Muhabir Ajans, BERLİN

Gündem

Avrupa