Paz, Eyl 24, 2017 - 11:16
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazar 24 Eylül - 11:16 Cloudy 18 °C Yarın Rain 15 °C

Theresa May'e 'erken seçim' baskısı

Yayınlandı 12 Temmuz 2016 - 14:50

İngiltere’de Theresa May’in başbakanlık koltuğuna geçeceğinin kesinleşmesinin ardından, muhalefet partileri erken seçim çağrısında bulundu.

Ana muhalefet İşçi Partisi’nin seçim koordinatörü Jon Trickett, May’in başbakanlığının halkın onayından geçmesi gerektiğini savunarak, “Brexit’in neden olduğu istikrarsızlık ortamında ülkenin demokratik olarak seçilmiş bir başbakanının olması hayati önemdedir. Şu an itibariyle partiyi genel seçim durumuna sokuyorum.” ifadelerini kullandı.

Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Tim Farron ve Yeşiller Partisi’nin eski lideri ve parlamentodaki milletvekili Caroline Lucas da May’in liderliğinin, seçmen onayını alması gerektiğini belirterek, erken seçim çağrısı yaptı.

İngiltere’de Theresa May’in yarın resmi olarak başbakan ilan edilmesinin ardından kendi Bakanlar Kurulu’nu kurması bekleniyor ancak kabine kurulduktan sonra AB ile planlanan Brexit müzakerelerinin derhal başlatılmak istenmesinden dolayı Muhafazakar Parti, erken seçim fikrine sıcak bakmıyor.

Öte yandan, Theresa May'e, dönemin İşçi partili başbakanı Gordon Brown'a yönelik yaptığı açıklamaları hatırlatılarak, erken seçim çağrısı yapılıyor. May, 2007 yılında Tony Blair'in istifasının ardından aynı şekilde başbakanlık koltuğuna oturan İşçi partili Gordon Brown'a, "Erken seçime gidip halktan vekalet almalısın" çağrısında bulunmuştu. 

Gündem

Politika