Pzt, Eyl 25, 2017 - 01:57
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazartesi 25 Eylül - 01:57 Rain 16 °C Yarın Cloudy 18 °C

EURO 2O16’daki kavganın arkasında 150 Rus vatandaşı var

Yayınlandı 13 Haziran 2016 - 13:26

Fransız yetkilileri, Marsilya’da, İngiliz ve Rus taraftarlar arasında yaşanan şiddet olaylarının ardında 150 Rus vatandaşının olduğunu açıkladı.

Fransa'da düzenlenen 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2016) iki gün önce, Marsilya'da İngiltere ve Rusya arasında oynanan maç öncesi takım taraftarları arasında çıkan kavganın ardında yetkililer, 150 Rus taraftarının olduğunu belirtti. Marsilya başsavcısı Brice Robin yaptığı basın açıklamasında, “Bu insanlar (Rus taraftarlar) aşırı hızlı ve şiddet eylemleri için hazırlanmışlar. Bunlar son derece hazırlıklı olarak buraya gelmişler.” ifadelerini kullandı.
 
İki gün önce karşılaşma öncesi yaşanan şiddet olaylarında, 6’sı İngiliz, 3’ü Fransız ve 1’i Avusturya vatandaşı olmak üzere 10 kişinin hakkında soruşturma açılmış, iki Rus vatandaşı ise tutuklanmıştı. Çıkan olaylarda 4’ü ağır 35 kişi yaralanmıştı.
 
Başsavcı Robin, çıkan kavganın ardından iki Rus taraftarının derhal Fransa’dan sınır dışı edildiğini, olaylar sırasında yaralananlarının çoğunun ise İngiliz vatandaşı olduğunu sözlerine ekledi. İki genç İngiliz taraftarının gelecek maçlar için satın aldığı biletlerin iptal edildiğini kaydeden Fransız başsavcı, toplamda 20 kişinin de olaylar sırasında göz altına alındığını bildirdi.
 
“HOLİGAN DEĞİL AMA FANATİKLER”
 
Fransa başsavcısı, ülkede düzenlenen karşılaşmaları takip etmek için gelen toplam 12 bin Rus taraftarın olduğunu, İngiltere – Rusya maçı öncesindeki kavgaya neden olan taraftarların ‘profesyonel holiganlar’ olmadığını ancak ‘aşırı fanatik’ olduğunu kaydetti.
 
Bu arada, UEFA da İngiliz ve Rus taraftarların başka şiddet olaylarına karışması halinde, iki ülkenin de Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan ihraç edileceğini açıkladı.
 
İngiliz ve Rus hükümetleri de UEFA’nın açtığı soruşturmaları memnuniyetle karşıladığını duyurdu.

CEREN KAYNAK

Gündem

Spor