Paz, Eyl 24, 2017 - 11:11
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazar 24 Eylül - 11:11 Cloudy 18 °C Yarın Rain 15 °C

Londra'da nükleer silah karşıtı gösteri

Yayınlandı 29 Şubat 2016 - 13:18

Londra'da binlerce kişi nükleer silah karşıtı gösteri yaptı. İngiltere'nin nükleer denizaltı programı Trident'in yenilenmesi programına karşı düzenlenen  eylemin  bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük nükleer karşıtı gösteri olduğu belirtildi.

Gösteriye, İngiltere'nin nükleer denizaltılarının konuşlandığı İskoçya'nın yanı sıra dünyanın birçok ülkesinden savaş ve nükleer silah karşıtları katıldı. Marble Arch'tan yürüyüşe başlayan göstericiler, Londra'nın ünlü Trafalgar Meydanı'nda toplandı. Protesto gösterisine katılan binlerce kişi  İngiltere'nin Trident programının yenilenmesi için yapılan harcamaları eleştirerek,  ellerinde 'Bombalar değil Kitaplar', 'Refahı değil, Savaşı Kes' yazılı dövizler taşıdı.


 
İSKOÇYA BAŞBAKANI DA PROTESTO ETTİ 
 
Ana muhalefet İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'in yanı sıra protesto mitinginde İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon da yer aldı. Sturgeon, Trident programının 'para israfı' olduğunu savundu. Sturgeon, Trident'in, modern dünyada etkili bir savunma yöntemi olmadığını ifade ederek, maliyetinin karşılanabilir olduğunu düşünmediğini, diğer ülkeleri silahsızlanmaları için teşvik etmeleri gereken bir dönemde dünyaya güvenliğimizin nükleer silahlara bağlı olduğu mesajı vermenin çok yanlış olduğunu söyledi. İngiltere Savunma Bakanlığı, dört yeni nükleer denizaltı temin edilebilmesi için gelecek 20 yıl içinde 31 milyar sterline ihtiyaç olduğunu duyurdu. Nükleer programın yenilenmesine ilişkin kararın yıl sonunda alınması beklenirken, İngiltere hükümeti, programın İngiltere'nin güvenliği için hayati önem taşıdığını savunuyor. 

DHA, LONDRA

Gündem