Paz, Eyl 24, 2017 - 11:11
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazar 24 Eylül - 11:11 Cloudy 18 °C Yarın Rain 15 °C

'İşçi Partisi AB referandumu için daha çok çalışmalı'

Yayınlandı 2 Haziran 2016 - 12:43

İngiltere’nin en büyük sendikalarından GMB (Genel-İş Sendikası), ana muhalefet İşçi Partisi’nin, Haziran ayında ülkenin Avrupa Birliği (AB) üyeliği için yapılacak referanduma kadar Ada’nın AB’de kalmasına yönelik kampanya çalışmalarına hız vermesi gerektiğini bildirdi.

Ülkenin en büyük üçüncü sendikası GMB (Genel-İş Sendikası) Başkanı Tim Roache, ana muhalefet İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in, 23 Haziran’da ülkenin AB üyeliği kaderini belirleyecek halk oylamasında, Ada’nın birlikte kalmasına yönelik yürütülen kampanyada daha fazla çalışılması gerektiğini, aksi takdirde partinin referandumu kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Corbyn’in AB’de kalınması için yürütülen kampanyayı ‘isteksiz’ olarak desteklediğini öne süren GMB Başkanı Roache, referandum günü en büyük endişesinin ise İşçi Partili seçmenin, oy kullanmak üzere sandık başına gitmeyeceği olduğunu belirtti. Roache referandumda İşçi Partisi’ni destekleyen seçmenin hayati önem taşıdığını vurgulayarak, “Onların (seçmen), kesinlikle çok önemli olan bu oylamanın farkında olmadığını düşünüyorum. Hem de onların bu seçimi Muhafazakar Parti’nin resmi bir girişimi olarak gördüğünü düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.
 
Referanduma haftalar kala İşçi Partisi’nin AB’de kalmaya yönelik yürütülen kampanyaya hız vermesi gerektiğine dikkat çeken sendika başkanı, parti lideri Corbyn’in de bu süreci daha fazla desteklemesi gerektiğini savundu. Roache, “Gerçek şu ki; daha fazla insanın evde oturması, İngiltere’nin büyük olasılıkla AB’den ayrılmasına neden olacak. Bizim bunu düşünce olarak bile kafamızda tasarladığımızı sanmıyorum.” dedi.
 
İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, AB referandumu çerçevesinde bugün Stevenage’deki Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü’nde kampanya konuşması yapacak. Ana muhalefet liderinin yapacağı konuşmada, İngiltere’nin AB’de kalmasının işçi hakları için faydalarına değinmesi bekleniyor.
 
İngiliz halkı, 23 Haziran Perşembe günü yapılacak referandumda, Ada’nın AB’de kalıp kalmayacağına karar verecek.

CEREN KAYNAK

Gündem