Paz, Eyl 24, 2017 - 11:09
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazar 24 Eylül - 11:09 Cloudy 18 °C Yarın Rain 15 °C

'Referandum için çalışmıyor' eleştirilerine cevap verdi

Yayınlandı 3 Haziran 2016 - 16:18

İngiltere’nin ana muhalefet İşçi Partisi lideri Corbyn, Haziran ayında Avrupa Birliği (AB) üyeliği için yapılacak referanduma ilişkin AB kalınmasından yana yürüttüğü kampanya konuşmasında, kendisine yöneltilen eleştirileri kabul etmeyerek, partisinin kampanya çalışmalarına yeterince yoğunlaştığını belirtti.

İşçi Parti lideri Corbyn, ülkenin 23 Haziran’da AB üyeliğinde kaderini belirleyecek referandumda yürüttüğü “AB’de kalınsın” kampanyası çerçevesinde, İngiltere’nin başkenti Londra’daki Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü’nde konuştu. Corbyn, referandumda desteklediği “AB’de kalınsın” kampanyası için partisine yöneltilen ‘yeterli çalışmıyor’ eleştirilerini reddederek, mümkün olduğunca kampanya çalışmalarına hız verildiğini bildirdi.
 
İngiliz muhalif lider, “İşçi Partisi olarak çok büyük bir çoğunluğumuz AB’de kalınmasından yana. Çünkü biz AB’nin, yeni yatırım ve istihdam olanakları sunduğuna, tüketici, çevre ve işçi haklarını sağladığına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı. Corbyn, aynı zamanda 21.inci yüzyılın getirdiği, “iklim değişikliği, küresel şirketlerin gücünü kısıtlama, vergi ödemelerini kontrol altına alma, siber saldırı ve terörle mücadele etme, işçi ve tüketici haklarının korunması ve sığınmacılara hitap edebilmesi” gibi sorunlarla, AB’nin önemli bir rol oynadığını sözlerine ekledi.
 
İşçi Partisi’nin AB’de kalınması üzerine yürüttüğü kampanyada ayrı bir program oluşturulduğunu belirten İşçi Partisi lideri konuşmasında, birlikte kalmayı tercih etme nedenlerini sıraladı. Corbyn, “çalışanlar için 28 gün ücretli izin ve ek mesai saatlerine getirilen kısıtlamalar, yarı zamanlı çalışanlara tam zamanlılarla eşit hakların sağlanması, geçici bir işte çalışanların o işte devamlı çalışanlarla aynı hakların sunulması, her yıl 340 binden fazla kadına, annelik izini haklarının sağlanması” gibi nedenlerin İngiltere’nin AB’de kalması için önemli gerekçeler olduğunu savundu.
 
İngiltere’de sabah saatlerinde açıklama yapan Genel-İş Sendikası GMB Başkanı Tim Roache, Corbyn’in yapılacak referandum için yürütülen AB’de kalın kampanyasını isteksiz desteklediğini ve partinin yeterince kampanya çalışmalarına ağırlık vermediğini öne sürmüştü. 23 Haziran Perşembe günü yapılacak referandumda İngiliz halkı, Ada’nın AB ile “Tamam mı? Devam mı?” sorusuna cevap arayacak.

CEREN KAYNAK

Gündem