Paz, Eyl 24, 2017 - 11:11
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazar 24 Eylül - 11:11 Cloudy 18 °C Yarın Rain 15 °C

'Brexit müzakerelerine başlayabilecek konumda değiliz'

Yayınlandı 7 Temmuz 2016 - 15:24

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmak için başlatılacak kapsamlı müzakerelere henüz hazır olunmadığını söyledi. 

İngiliz bakan, bugün parlamentoda düzenlenen komite toplantısında, İngiltere’nin AB’den ayrılması için başlayacağı müzakereler üzerine değerlendirmelerde bulundu. Hammond, “Şu anda kapsamlı müzakerelere hemen başlayabilecek bir konumda değiliz. Bu nedenle 50. maddeyi yürürlüğe geçirerek süreci başlatmak mantıksız olur.” dedi.

23 Haziran’da gerçekleşen AB referandumunun ardından İngiltere'de yaşayan AB vatandaşları ve Avrupa'da yaşayan İngiliz vatandaşlarının bulunduğu yerde yaşamaya, çalışmaya devam etmesi gerektiğini savunan Hammond, “Referandum süreci boyunca net bir şekilde AB vatandaşlarının ekonomimize ve toplumumuza pozitif katkıda bulunduğunu belirttim." şeklinde konuştu.

İngiliz bakan ayrıca, hükümetin iradesinin referandum tarihine kadar İngiltere'de ikamet eden AB vatandaşlarının ve AB'de yaşayan İngiliz vatandaşlarının çalışma izinlerinin var olan şekliyle karşılıklı olarak devam etmesinden yana olduğunu da sözlerine ekledi. 

 

CEREN KAYNAK

Gündem