Paz, Eyl 24, 2017 - 11:13
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazar 24 Eylül - 11:13 Cloudy 18 °C Yarın Rain 15 °C

Yeni başbakan Theresa May oldu

Yayınlandı 11 Temmuz 2016 - 15:08

İngiltere’de Haziran’da gerçekleşen Avrupa Birliği (AB) referandumunun ardından istifa edeceğini açıklayan Başbakan David Cameron’ın koltuğuna oturacak yeni isim kesinleşti. Ada’nın yeni Başbakanı, İçişleri Bakanı Theresa May olacak.

İngiltere’de 23 Haziran’da yapılan tarihi AB referandumundan birlikten ayrılma kararı çıkmasının ardından istifa edeceğini açıklayan Başbakan David Cameron’ın yerine gelecek yeni isim belli oldu. Başbakanlık ve iktidar Muhafazakar Parti liderliği yarışında son ikiye kalan isimlerden Enerji Bakanı Andrea Leadsom’ın, yarıştan çekildiğini açıklamasıyla İngiltere’nin yeni liderliğine tek aday olarak kalan İçişleri Bakanı Theresa May’in yeni Başbakan olacağı kesinleşti.

‘ANNELİK’ TARTIŞMASI SONUNU GETİRDİ

İngiltere’de başbakanlık yarışının son turuna kalan iki kadın adaydan biri olan Andrea Leadsom’ın diğer aday Theresa May hakkında yaptığı ‘annelik’ yorumu haftasonu ülke gündemine oturmuştu.

Leadsom’ın İngiliz The Times gazetesinden bir muhabire verdiği mülakatta, rakibi 59 yaşındaki Theresa May’in çocuğunun olmadığını, bu yüzden kendisinin daha iyi bir başbakan olacağı ve ülkeyi daha iyi yöneteceği yönündeki iddiası, ülke gündeminde tartışmalara neden olmuş, İngiliz bakanın May’den özür dilemesi talep edilmişti.

Leadsom, sabah saatlerinde rakibi May’den söz konusu yorumları yüzünden özür dilediğini kamuoyuyla paylaştı. Hemen ardından ise liderlik yarışından çekildiğini açıkladı.

Basına yaptığı açıklamada Leadsom İngiltere’nin AB’den çıkması için resmi müzakerelerin yeni Başbakan’la hemen başlaması gerektiğine dikkat çekerek, “Ülkenin çıkarları için hizmet verecek, güçlü ve iyi desteklenen bir başbakana hemen ihtiyacımız olduğu sonucuna vardım. Bu nedenle, liderlik seçiminden çekiliyor, Theresa May’e de başarılarının devamını diliyorum. Kendisine desteğimin tam olacağını temin ederim.” şeklinde konuştu. Leadsom ayrıca, referandum sürecinde de birlikten ayrılma taraftarıydı.

YENİ DEMİR LEYDİ: THERESA MAY 

Enerji Bakanı Andrea Leadsom’ın başbakanlık ve Muhafazakar Parti liderlik yarışından çekildiğini açıklamasının ardından Ada’nın yeni liderliğine kesinleşen isim Theresa May oldu. 59 yaşındaki İngiliz Bakan, liderlik yarışına adaylığını koyduğundan beri favori isimler arasında gösteriliyordu. Son etapta parti içerisinden 199 milletvekilinin desteğini alan May ayrıca, referandum sürecinde de AB’de kalma taraftarları arasındaydı.

Theresa May, iktidar Muhafazakar Parti liderliği ve Başbakanlık yarışında sona kalan tek aday oldu. Leadsom’ın basın açıklamasından sonra May’in Başbakanlık koltuğuna resmi olarak oturmasına dair açıklama yapan Muhafazakar Parti komite başkanı Graham Brady, konuya yönelik kesin tarih vermedi. Brady, May’in resmi olarak Başbakan ünvanını kazanması için sürece hemen başlanacağını ve en kısa sürede sonuca varılacağını söyledi. May’in bu hafta içerisinde resmi olarak İngiltere’nin yeni Başbakanı ilan edilmesi bekleniyor.

THERESA MAY KİMDİR?

İngiltere’nin en prestijli üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi Coğrafya Bölümü mezunu Theresa May (59), 1997 yılında parlamentoya girdi. 2010 yılından beri kabinenin İçişleri Bakanlığı’nı yürüten May, İngiltere’nin AB üyeliği referandum sürecinde de birlikte kalma taraftarıydı. İçişleri Theresa May, “Demir Leydi” Margaret Thatcher'dan sonra İngiltere’nin ikinci kadın başbakanı olacak.

CEREN KAYNAK

Gündem