Pzt, Eyl 25, 2017 - 01:59
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazartesi 25 Eylül - 01:59 Rain 16 °C Yarın Cloudy 18 °C

‘İngiltere'ye daha çok mülteci gelsin'

Yayınlandı 22 Şubat 2016 - 21:55

Mülteci krizinde taşın altına elini gerektiği kadar koymamakla eleştirilen İngiltere'ye bir tepki de İngiliz oyunculardan geldi.

Aralarında, Benedict Cumberbatch, Helena Bonhem Carter, Idris Elba, Colin Firth ve Jude Law gibi isimlerin olduğu en az 145 ünlü sima İngiltere Başbakanı David Cameron'a yazılan mektuba imza attı. Bu isimlerin istediği ise İngiltere'ye daha çok mülteci alınması gerektiği oldu. Mektup Fransa'nın Calais şehrinde İngiltere'ye geçmek için bekleyen yüzlerce mültecinin durumu göz önüne alınarak hazırlandı. Mektupta Fransız yetkililerin Calais'teki çocuklara daha iyi bakması da talep edildi.

İmza atılan mektupta yer alan metin ise şöyle: “Bu kabul edilmesi gereken bir insanlık krizi ve bu masum ve zayıf insanlara yardım için her şeyi yapmamız bir zorunluluk. Özellikle çocuk yaşta olanlara en kısa zamanda yardım edilmeli. İnanıyoruz ki en azından Britanya hükümeti Calais'te acı çeken mültecileri yatıştırmalı ve bu acil bir öncelik olmalı.” Calais'teki kampta şu anda 443'ü çocuk 3 bin civarında mülteci yaşıyor. Calais yetkilileri ise bu kampın güney kısımlarını yıkmayı planlıyor.