Pzt, Eyl 25, 2017 - 01:59
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazartesi 25 Eylül - 01:59 Rain 16 °C Yarın Cloudy 18 °C

Suriyeli çocukların resim sergisi Londra’da

Yayınlandı 8 Haziran 2016 - 17:04

Maya Vakfı’nın travma geçirmiş Suriyeli mülteci çocuklar için 2014 yılında başlattığı “Project Lift (Tut Elimi)” adlı program kapsamında çocukların hazırladığı sanat sergisi, başkent Londra’da görücüye çıkacak.

Londra’daki Barbican Sanat Merkezi’nde sığınmacılara yönelik panel ve sanat etkinliklerinin düzenleneceği Paper Festival’in konuğu olarak gelecek Project Lift projesi kapsamında, projeye katılan Suriyeli çocukların hazırladığı sanat eserleri sergilenecek. 12 Haziran Pazar günü tam gün sürecek festivalde gerçekleşecek sergi, meraklılarını bekliyor. Dünyanın yüzleştiği mülteci krizinin yansıttığı kültür-sanat ve mimarilerden örneklerin sergileneceği festivalde ayrıca, uluslararası çaptaki akademi, sanat ve mimari dünyasından isimler de katılacak. Festival biletleri, Barbican Sanat Merkezi’nin resmi internet sayfasından temin edilebilir.
 
Maya Vakfı aracılığıyla 2014’te hayata geçirilen “Project Lift-Tut Elimi” adındaki program kapsamında, zor sosyo-ekonomik şartlar, aile içi şiddet ya da savaş dolayısıyla göç ve kayıp gibi travmatik olaylara mağruz kalmış çocukların yaratıcı ve sportif etkinliklerden yararlanarak kendilerini ifade etmeleri için güvenli bir ortam sağlamayı amaçlıyor. Proje daha önceden de Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’na örnek uygulama olarak sunuldu. Proje çerçevesince ayrıca, Suriyeli çocukların yaptığı resimler ve sanatçı Kaan Çuhacı’nın fotoğraflarından oluşan “Bir Çocuğun Gözünden: Suriyeli Mülteci Hikayesi ve Empati” sergisi Brüksel’de izleyicilerle buluşmuştu.