Paz, Eyl 24, 2017 - 11:14
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazar 24 Eylül - 11:14 Cloudy 18 °C Yarın Rain 15 °C

‘Brexit’çi Johnson erken havlu attı

Yayınlandı 1 Temmuz 2016 - 11:00

23 Haziran günü yapılan bir referandumla AB’den ayrılma kararı alan İngiltere’de Muhafazakar Parti liderliği ve başbakanlığın en güçlü adayı Boris Johnson söz konusu konumlara aday olmayacağını açıkladı.

Johnson AB’den ayrılık (Brexit) için etkili bir kampanya yürütmüştü. Dün bir açıklama yapan Johnson, Muhafazakâr Parti’nin kuracağı yeni hükümete mümkün olan her türlü desteği vereceğini ifade etmekle birlikte, ‘parlamentodaki şartlar ışığında’ parti genel başkanı ve başbakan olamayacağı sonucuna vardığını belirtti.

Johnson’un başbakanlık yarışında havlu atmasında AB’den ayrılma kampanyasının liderlerinden Adalet Bakanı Michael Gove’un adaylığını açıklamasının etkili olduğu belirtiliyor. Gove, referandum süresince başbakanlığa aday olmayacağını ifade etmişti. Boris Johnson’un olası bir Gove başbakanlığında kabinede yer alabileceği ifade ediliyor.

Şu ana kadar Muhafazakâr Parti genel başkanlığı ve Başbakanlık yarışına gireceğini açıklayanlar arasında en dikkat çeken isim İçişleri Bakanı Theresa May. May, AB referandumunda Birlik’te kalma yönünde oy kullanmış, ancak aktif bir şekilde kampanya yapmamıştı. May ile birlikte adaylığını açıklayanların arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Stephen Crabb, Savunma eski Bakanı Liam Fox ve Muhafazakâr milletvekili John Baron da bulunuyor. İngiltere’deki bahis şirketleri başbakanlık yarışında en fazla şansı Theresa May’e veriyorlar.