Paz, Eyl 24, 2017 - 11:14
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazar 24 Eylül - 11:14 Cloudy 18 °C Yarın Rain 15 °C

May başbakanlık yarışında önde, Crabb adaylıktan çekildi

Yayınlandı 5 Temmuz 2016 - 22:32

İngiltere'de iktirdaki Muhafazakâr Parti'de yapılan yeni lider ve başbakanı belirleyecek seçimin ilk turunu İçişleri Bakanı Theresa May kazandı.

Milletvekilleri arasında yapılan oylamadan önce de en şanslı aday olarak görülen May 165 oy alırken, Andrea Leadsom 66 oyla ikinci oldu.

Adalet Bakanı Michael Gove 48 oy, Çalışma Bakanı Stephen Crabb de 34 oy aldı. 16 oyda kalan Savunma Bakanı Liam Fox ise yarıştan elendi.

Parti üyeleri en çok milletvekilinin desteğini alan iki aday arasında seçim yapacak ve kazanan 9 Eylül'de belli olack.

Partideki liderlik yarışı İngiltere'nin 23 Haziran'daki AB referandumunu birlikten çıkma yanlılarının kazanmasından sonra Başbakan David Cameron'ın istifa kararı almasından sonra başlamıştı.

Yeni parti lideri ve başbakanı belirleme sürecinin ilk ayağındaki gizli oylamaya 330 Muhafazakâr milletvekilinin 329'u katıldı.

Theresa May referandumun ardından partiyi ve ülkeyi birleştirmek ve AB'den çıkarken mümkün olan en iyi sonucu elde etmek gibi "büyük bir görev" olduğunu belirtti.

May ayrıca "Başbakan olarak bu üç şeyi yapabilecek tek aday benim ve ayrıca Muhafazakâr Parti'nin tümünden destek alabilecek tek aday olduğum da ortaya çıktı" diye konuştu.

CRABB ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

Bu arada, 34 oy alan Stephen Crabb, adaylıktab çekildiğini açıklayarak, Theresa May'i destekleyeceğini açıkladı. Böylelikle bir dahaki oylamaya 3 aday kalmış oldu. 16 oy alarak elenen Liam Fox da May'e destek vereceğini belirtti.

 

Kaynak: BBC TÜRKÇE