Paz, Eyl 24, 2017 - 11:13
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazar 24 Eylül - 11:13 Cloudy 18 °C Yarın Rain 15 °C

Liderlerden Ramazan Bayramı tebriği

Yayınlandı 7 Temmuz 2016 - 14:02

İngiltere’nin önde gelen liderleri, Müslüman aleminin Ramazan Bayramı’nı kutladı.

Başbakan David Cameron başta olmak üzere, ülkenin ana muhalefet İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ve başkent Londra’nın Müslüman Belediye Başkanı Sadık Khan, İngiltere ve dünya genelindeki Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutlamak için mesaj yayımladı. İngiliz liderler bayramda birlik mesajı verdi.

CAMERON: “İNGİLTERE’NİN BİRLİK, HOŞGÖRÜ DEĞERLERİNİ YENİDEN İNŞA EDELİM”

Cameron, Başbakanlık’ın resmi internet sitesinde yayımladığı videolu mesajında, İngiltere ve bütün dünyadaki Müslümanların Ramazan Bayramı’nı en içten dileğiyle kutladığını belirterek, “İngiltere’de insanların bayram sebebiyle yaptıklarına bakıyorum, yalnızlara hazırladığı yemekler, hastanelerde çocuklara verilen hediyeler, sokaklarda toplumları bir araya getirmek için düzenlenen etkinlikler, birlik, hoşgörü, kendimizden önce başkasını düşünen en iyi İngiliz değerlerimizi görüyorum.” ifadelerini kullandı. Söz konusu değerlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken İngiliz lider, “İstanbul’daki havaalanından, Orlando’daki gece kulübüne, Dakka’daki kafeteryadan bu hafta Bağdat’taki korkunç saldırıya kadar sadece bu ay değerlendirildiğinde görülen kin ve nefret saldırıları. Bu değerlere her zamankinden fazla ihtiyacımız var çünkü çok sıkıntılı günler yaşıyoruz.” dedi.

Yakın zamanda İngiltere’nin de İşçi Partili milletvekili Jo Cox’a düzenlenen saldırıyla ülkenin hoşgörüsüz ve taciz olaylarına maruz kaldığını belirten Cameron, “Bayramda bir araya gelen aileler, dostlar, komşular, iş arkadaşları olarak İngiltere’yi en başarılı çok etnikli, çok inançlı demokrasiye sahip değerlere bağlılığını yeniden şekillendirmesini istiyorum.” şeklinde konuştu.

CORBYN: “RAMAZAN’IN ORUÇ TUTMAKTAN DAHA ÖTE BİR ANLAMI VAR”

İngiltere’nin ana muhalefet İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn de “Ramazan ayının sonuna geldiğimiz için İngiltere ve dünyadaki bütün Müslümanlara neşeli bir bayram geçirmelerini diliyorum. Ramazan ayı oruç tutmaktan daha öte bir anlam oluşturuyor. Bu aynı zamanda Müslümanların manevi değerlerini yansıttığı, aile ve dostlarla bir araya geldiği bir zaman. Ayrıca, Müslümanların ülkemize, toplumumuza ve her gün hayatımıza yaptığı katkıların hatırlanmasını diliyorum. Sizin ve aileleriniz için keyifli bir bayram diliyorum. Dilerim bu bayram size barış, refah ve mutluluğu da beraberinde getirir.” ifadelerini kullandı.

“KHAN: BİRBİRİNE SAYGI DUYAN VE FARKLI GELENEKLERİMİZİ KUTLAYAN BİR KENTİZ”

Başkent Londra’nın yeni ve aynı zamanda Müslüman Belediye Başkanı Sadık Khan da Ramazan Bayramı’nda herkesi birlik ve beraberliğe davet etti. Khan, “Londra ve bütün dünyada bayramı kutlayan Müslümanlara en içten dileklerimi sunuyorum. Zor geçen bir ramazanı geride bıraktık. Son 30 yılın en uzun süren oruçlarını tuttuk. Bu yıl benim Londra Belediye Başkanı olarak ilk ramazan ayımdı ve bu şehirde toplulukları bir araya getirecek harika fırsatlar yakaladım.” dedi. Kiliseden, sinagoga Ramazan ayı boyunca birçok farklı ibadethanede düzenlenen iftar etkinliklerine katıldığını belirten Khan, “Londra, en çok farklılığı bir arada barındıran kent. Sadece hoşgörülü değil, birbirine saygı duyan ve birbirinin geleneklerini kutlayan bir kentiz. Şu an her zamankinden daha fazla birlik olmaya ve bizi bölmeye çalışanlara karşı gelmeye ihtiyacımız var. Benim ailemden sizinkilere, herkesin Ramazan Bayramı mübarek olsun.” şeklinde konuştu. 

CEREN KAYNAK