Pzt, Eyl 25, 2017 - 01:57
A- A A+
SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ
Londra Pazartesi 25 Eylül - 01:57 Rain 16 °C Yarın Cloudy 18 °C

İngiliz taraftarlar Galler maçı öncesi uyarıldı

Yayınlandı 16 Haziran 2016 - 14:28

Fransa’da düzenlenen 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) kapsamında, bugün gerçekleşecek İngiltere-Galler karşılaşması öncesi İngiliz taraftarlar uyarıldı.

Fransa’nın Lens kentinde bugün yerel saatle 14.00’da (TSİ 16.00) oynanacak İngiltere-Galler maçı öncesi, EURO 2016 başlangıcından beri şiddet olaylarına sebep olan İngiliz taraftarlar, güvenlik yetkilileri tarafından uyarıldı. Taraflara sorumlu davranmalarına yönelik çağrıda bulunuldu.

Şampiyona yetkilisi, kentin tren istasyonu ve maçın oynanacağı alanın civarında Fransız polisinin, düzeni sağlamak ve durumu kontrol altına almak amacıyla bölgede kalmaya devam edeceğini açıkladı. İngiltere Futbol Federasyonu CEO’su Martin Glenn de Fransa’da bulunan İngiliz taraftarların, ülkedeki kapsamlı durumun ve polisin yüzleştiği kaldığı terör tehdidine karşın farkına varmaları konusunda uyarıda bulundu.

Dün akşam saatlerinde Fransa’nın Lille kentinde gerçekleşen Rusya-Slovakya maçından sonra başta Rus, İngiliz, Fransız taraftarları olmak üzere şiddet olayları devam etti. Dün meydana gelen olaylarda toplam 35 kişi göz altına alındı.

İNGİLİZ POLİSİ DE DEVRİYE GEZECEK

Bugün ise Lens kentinde yapılacak İngiltere-Galler maçında geniş güvenlik önlemi alındı. Fransa'nın kuzeyinde bulunan iki kent arasında sadece 40 kilometre mesafe bulunması şiddet olaylarının bugün de devam etme ihtimalini yükseltiyor.

İngiltere Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada da konuya yönelik maç öncesi ve sonrası, güvenliğin sağlanmasına yardımcı olması için İngiliz polisinin bölgeye gönderileceği bildirildi. Özellikle kentin tren istasyonu ve maçın oynanacağı bölge civarında devriye gezecek İngiliz polislerin, sorun çıkarması muhtemel taraftarları tespit etmek amacıyla görev yapacağı belirtildi. Lens'a gidecek memurların sayısına ilişkin ise herhangi bir bilgi verilmedi.

Geçtiğimiz hafta sonu Rusya-İngiltere karşılaşmasının öncesinde ve sonrasında yaşanan şiddet olaylarında 4'ü ağır 35 taraftar yaralanmış, Marsilya kentinde 3 gün süren olaylara biber gazıyla müdahale eden Fransız polisi, 20 taraftarı gözaltına almıştı. UEFA da şiddet olaylarının tekrarlanması halinde İngiltere ve Rusya’nın, EURO 2016’dan diskalifiye edilme ihtimaline karşın uyarıda bulunmuştu.

 

CEREN KAYNAK